{{featured_button_text}}

Prep Baseball

Standings through April 10

GREATER ST. HELENS 3A

;Lg.;Ovl

Mountain View;6-0;10-0

Kelso;4-1;8-2

Evergreen;3-2;5-2

Prairie;2-3;2-6

Hudson's Bay;1-4;4-6

Fort Vancouver;0-6;0-7

April 12

Prairie at Evergreen (DH), 3 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 4 p.m.

April 15

Evergreen at Mountain View, 4 p.m.

Kelso at Prairie, 4 p.m.

Fort Vancouver at Hudson's Bay, 7 p.m.

April 17

All games 4 p.m.

Mountain View at Evergreen

Hudson's Bay at Fort Vancouver

Prairie at Kelso

April 18

All games 4 p.m.

Kelso at Evergreen

Prairie at Fort Vancouver

Hudson's Bay at Mountain View

April 19

Mountain View at Union, 4 p.m.

GREATER ST. HELENS 2A

;Lg.;Ovl

Ridgefield;3-0;8-3

Columbia River;3-0-8-2

R.A. Long;2-1;4-5

Washougal;1-2;5-4

Woodland;1-2;5-6

Mark Morris;1-2;2-7

Hockinson;0-4;1-6

April 12

Mark Morris at R.A. Long, 4 p.m.

Washougal at Woodland, 4 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 4:30 p.m.

April 13

Skyview at Columbia River, noon

Blaine at Mark Morris (DH), 1 p.m.

April 15

Columbia River at Mark Morris, 4 p.m.

Ridgefield at Washougal, 4 p.m.

Woodland at Hockinson, 4:30 p.m.

April 17

Columbia River at Woodland, 4 p.m.

Ridgefield at R.A. Long, 4 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 4:30 p.m.

April 19

Washougal at Columbia River, 4 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 4 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 4:30 p.m.

TRICO 1A

;Lg.;Ovl

White Salmon;5-0;10-2

La Center;2-1;3-3

Stevenson;1-2;3-3

King's Way;0-2;2-7

Castle Rock;0-3;2-5

April 12

All games 4 p.m.

Castle Rock at La Center

King's Way at White Salmon

Stevenson at Mossyrock (DH)

April 16

Castle Rock at Stevenson (DH), 3 p.m.

King's Way at La Center (DH), 3:30 p.m.

April 19

All games 4 p.m.

Stevenson at Castle Rock, 4 p.m.

La Center at King's Way, 4 p.m.

CENTRAL 2B

;Lg.;Ovl

Kalama;6-1;10-2

Adna;6-1;9-2

Wahkiakum;5-2;6-2

Onalaska;5-2;6-3

Rainier, Wash.;4-3;9-3

Napavine;4-3;5-4

Toledo;1-4;3-6

Mossyrock;1-6;2-6

Toutle Lake;1-6;1-8

Morton/White Pass;0-5;0-8

April 12

Stevenson at Mossyrock (DH), 4 p.m.

Montesano at Rainier, Wash., 6:30 p.m.

April 13

All games noon unless noted

Pe Ell/Willapa Valley at Northwest Christian (DH)

Onalaska at Morton/White Pass (DH)

Toutle Lake at Toledo (DH)

Kalama vs. Wahkiakum at OSU (DH)

Oakville at Winlock

Adna at Napavine, 3 p.m.

April 15

Mossyrock at Winlock, 4 p.m.

April 16

Napavine at Rainier, Wash. (DH), 3 p.m.

April 17

All games 3 p.m.

Chief Leschi at Pe Ell/Willapa Valley (DH)

Morton/White Pass at Adna (DH)

Toledo at Mossyrock (DH)

Wahkiakum at Toutle Lake (DH)

April 18

Hoquiam vs. Kalama at LCC, 4 p.m.

April 19

Winlock at Lake Quinault, 3:30 p.m.

Ocosta at Onalaska, 4 p.m.

PACIFIC 2B

;Lg.;Ovl

Ilwaco; 6-0;6-2

Ocosta;9-1;10-1

Raymond;9-1;10-1

Pe Ell;4-2;4-4

South Bend;4-4;6-4

Northwest Chr.;5-6;5-6

Chief Leschi;0-6;0-6

North Beach;0-7;1-7

Life Christian;0-10;0-12

April 12

Raymond at Chief Leschi (DH), 3 p.m.

Life Christian at South Bend (DH), 3:30 p.m.

Naselle at Ocosta, 4 p.m.

April 13

All games Noon

Pe Ell/Willapa Valley at NW Christian (DH)

North Beach at Ilwaco (DH)

April 15

Concordia Christian at Life Christian, 3:30 p.m.

April 16

Ilwaco at Ocosta (DH), 3 p.m.

April 17

Chief Leschi at Pe Ell (DH), 3 p.m.

April 19

Ocosta at Onalaska, 4 p.m.

COASTAL 1B

;Lg.;Ovl

Naselle;3-0;6-2

Lake Quinault;0-1;1-4

Mary M. Knight;0-1;0-1

Oakville;0-1;0-2

April 12

Naselle at Ocosta, 4 p.m.

April 13

Oakville at Winlock, Noon

April 15

Oakville at Lake Quinault, 4 p.m.

April 17

Lake Quinault at North Beach, 4 p.m.

April 18

Naselle at Oakville, 4 p.m.

Taholah at Mary M. Knight, 4 p.m.

April 19

Winlock at Lake Quinault, 4 p.m.

COASTAL RANGE 3A

;Lg.;Ovl

Taft;1-0;5-6

Clatskanie;1-0;3-6

Willamina;0-0;4-5-1

Warrenton;0-0;4-2

Rainier;0-1;4-4

Catlin Gabel;0-1;0-4

April 12

Warrenton at Taft (DH), 3 p.m.

Clatskanie at Rainier (DH), 3:30 p.m.

Willamina at Catlin Gabel (DH), 3:30 p.m.

April 16

All games 4:30 p.m.

Catlin Gabel at Rainier

Clatskanie at Warrenton

Taft at Willamina

April 19

Willamina at Clatskanie (DH), 3 p.m.

Catlin Gabel at Taft (DH), 3 p.m.

Rainier at Warrenton (DH), 3:30 p.m.

Prep Softball

Standings through April 10

GREATER ST. HELENS 3A

;Lg;Ovl

Mountain View;2-0;6-1

Prairie; 2-0;3-3

Kelso;1-0;3-3

Fort Vancouver;1-2;2-4

Evergreen;0-2;1-2

Hudson's Bay; 0-2;0-6

April 12

All games 4 p.m.

Hudson's Bay at Evergreen

Kelso at Fort Vancouver

Prairie at Mountain View

April 15

All games 4 p.m.

Evergreen at Fort Vancouver

Hudson's Bay at Prairie

Mountain View at Kelso

April 17

All games 4 p.m.

Prairie at Evergreen

Mountain View at Fort Vancouver

Hudson's Bay at Kelso

April 19

All games 4 p.m.

Evergreen at Mountain View

Fort Vancouver at Hudson's Bay

Kelso at Prairie

GREATER ST. HELENS 2A

;Lg.;Ovl

Woodland;1-0;7-0

Ridgefield;1-0;6-2

Hockinson;0-0;6-1

Mark Morris;0-0;2-6

Washougal;0-0;0-4

R A Long;0-1;4-4

Columbia River;0-1;1-6

April 12

Stevenson at Washougal, 4 p.m.

April 15

Woodland vs. Mark Morris at Seventh Avenue Park, 4 p.m.

R A Long at Washougal, 4 p.m.

Columbia River at Hockinson, 4:30 p.m.

April 17

All games 4 p.m.

R.A. Long at Columbia River

Ridgefield at Woodland

Hockinson at Washougal

April 19

Washougal vs. Mark Morris at Seventh Avenue Park, 4 p.m.

Woodland at R.A. Long, 4 p.m.

Columbia River at Ridgefield, 4:30 p.m.

TRICO 1A

;Lg.;Ovl

Castle Rock;2-0;5-3

La Center;3-2;5-5

King's Way;0-0;1-3

Stevenson;0-3;0-6

April 12

All games 4 p.m.

Castle Rock at La Center

Stevenson at Washougal

April 16

All games 3:30 p.m.

King's Way at La Center (DH)

Castle Rock at Stevenson (DH)

April 19

All games 4 p.m.

Stevenson at Castle Rock

La Center at King's Way

CENTRAL 2B

Adna;7-0;10-1

Onalaska;6-0;6-2

Toutle Lake;5-1;7-2

Morton/White Pass;4-1;5-1

Winlock;2-4;4-4

Napavine;2-4;3-4

Toledo;2-4;3-6

Mossyrock;1-2;1-2

Rainier, Wash.;1-5;1-7

Kalama;0-4;0-4

Wahkiakum;0-5;0-5

April 13

Onalaska at Morton/White Pass (DH), Noon

Winlock at Mossyrock, 2 p.m.

Adna at Napavine (DH), 3 p.m.

Wahkiakum at Kalama, 3 p.m.

Toutle Lake at Toledo , 3 p.m.

April 15

Onalaska at Hoquiam, 4 p.m.

Mossyrock at Morton/White Pass, 5 p.m.

April 17

All games 3 p.m.

Chief Leschi at Pe Ell (DH)

Napavine at Rainier, Wash. (DH)

Morton/White Pass at Adna (DH)

Toledo at Mossyrock (DH)

Kalama at Winlock (DH)

Wahkiakum at Toutle Lake (DH)

April 19

Winlock at Lake Quinault, 3:30 p.m.

Ocosta at Onalaska, 4 p.m.

PACIFIC 2B

;Lg.;Ovl

Pe Ell; 4-1;5-2

Ilwaco;3-1;3-1

Ocosta;4-2;4-6

South Bend;4-4;4-5

Raymond;3-3;4-5

North Beach;2-2;4-3

Chief Leschi;0-8;0-12

April 15

Chief Leschi at North Beach (DH), 3 p.m.

April 16

Ilwaco at Ocosta (DH), 3 p.m.

April 17

Chief Leschi at Pe Ell (DH), 3 p.m.

April 19

Ocosta at Onalaska, 4 p.m.

COASTAL 1B

;Lg.;Ovl

Naselle ;2-0;5-0

Taholah;1-0;2-0

Lake Quinault;0-2;1-4

Oakville;0-1;0-1

April 15

Wishkah Valley at Taholah, 4 p.m.

April 18

Naselle at Oakville, 4 p.m.

Lake Quinault at Wishkah Valley, 4 p.m.

COASTAL RANGE 3A

Rainier;1-0;7-4

Clatskanie;0-0;8-0

Willamina;0-0;4-4

Warrenton;0-0;3-3

Taft;0-1;7-4

April 12

Clatskanie at Rainier (DH), 3 p.m.

Warrenton at Taft (DH), 3:30 p.m.

April 16

All games 4:30 p.m.

Clatskanie at Warrenton

Taft at Willamina

April 17

Taft at Amity, 4:30 p.m.

April 19

All games 3 p.m.

Clatskanie at Willamina (DH)

Rainier at Warrenton (DH)

Boys Soccer

Standings through April 10

GREATER ST. HELENS 3A

;Lg.;Ovl

Mountain View;3-0-0;5-4-0

Prairie;2-1-0;4-2-3

Evergreen;2-1-0;5-4-0

Hudson's Bay;1-1-1;1-6-1

Fort Vancouver;0-2-1;4-4-1

Kelso; 0-3-0;1-6-2

April 12

Kelso at Fort Vancouver, 6 p.m.

Prairie vs. Mountain View at McKenzie Stadium, 6 p.m.

Hudson's Bay vs. Evergreen at McKenzie Stadium, 8 p.m.

April 15

Evergreen at Fort Vancouver, 6 p.m.

Hudson's Bay at Prairie, 7:30 p.m.

Mountain View at Kelso, 7:30 p.m.

April 17

Mountain View at Fort Vancouver, 6 p.m.

Prairie vs. Evergreen at McKenzie Stadium, 7 p.m.

Hudson's Bay at Kelso, 7:30 p.m.

April 19

Fort Vancouver at Hudson's Bay, 6 p.m.

Kelso at Prairie, 7:30 p.m.

Evergreen vs. Mountain View at McKenzie Stadium, 8 p.m.

GREATER ST. HELENS 2A

;Lg.;Ovl

Columbia River;6-0-0;9-0-1

Woodland;4-1-0;6-1-2

Ridgefield;4-2-0;5-5-0

Mark Morris;2-2-0;2-4-1

R A Long;2-3-0;3-5-1

Hockinson;1-5-0;2-7-0

Washougal;0-6-0;0-9-1

April 12

All matches 7 p.m.

Columbia River at Hockinson

R.A. Long at Washougal

Woodland at Ridgefield

Mark Morris Alumni vs. Mark Morris at Longview Memorial Stadium

April 16

Woodland vs. R.A. Long at Longview Memorial Stadium, 6 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Ridgefield at Washougal, 7 p.m.

April 18

Washougal vs. Mark Morris at Northlake Field, 5 p.m.

Hockinson at Ridgefield, 7 p.m.

April 19

Ridgefield vs. R.A. Long at Longview Memorial Stadium, 6 p.m.

Columbia River at Woodland, 7 p.m.

TRICO 1A

;Lg.;Ovl

Toledo/Winlock;5-0-0;5-0-4

Seton Catholic;4-1-0;6-1-0

White Salmon;3-2-0;3-3-1

La Center;3-2-0;4-4-0

Stevenson;2-4-0;2-4-0

Castle Rock;1-4-0;1-6-1

King's Way;0-5-0;0-7-0

April 13

Seton Catholic at Castle Rock, Noon

King's Way at Stevenson, 1 p.m.

La Center at White Salmon, 2 p.m.

April 16

Seton Catholic at White Salmon, 6 p.m.

Toledo/Winlock at Stevenson, 6 p.m.

King's Way at La Center, 7 p.m.

April 18

Stevenson at Castle Rock, 4:30 p.m.

La Center at Seton Catholic, 6 p.m.

White Salmon vs. Toledo/Winlock at Winlock, 7 p.m.

EVERGREEN 1A

;Lg.;Ovl

Montesano;5-1-0;5-5-0

Forks;4-1-0;5-2-0

Hoquiam;4-1-0;5-2-0

Elma;3-2-0;4-4-1

Raymond;1-4-0;3-4-0

Tenino;1-4-0;1-5-1

Ilwaco; 0-5-0;0-5-0

April 12

Forks at Elma, 7 p.m.

April 13

Hoquiam at Seattle Academy, 1:30 p.m.

Montesano vs. Raymond at South Bend, 2 p.m.

April 16

Forks at Port Townsend, 6:45 p.m.

Hoquiam at Elma, 7 p.m.

Tenino at Ilwaco, 7 p.m.

April 18

Hoquiam at Forks, 6 p.m.

Chimacum at Tenino, 6 p.m.

Ilwaco at Montesano, 7 p.m.

April 19

Elma at Tenino, 7 p.m.

College Baseball

Standings through April 10

NWAC WESTERN REGION

;Lg.;Ovl

Tacoma;5-0;22-3

Lower Columbia;4-1;17-6

Pierce;3-2;11-14

Centralia;1-3;6-18

Grays Harbor;1-3;1-18

Green River;0-5;3-13

April 13

Green River at Tacoma (DH), 1 p.m.

Lower Columbia at Centralia (DH), 1 p.m.

Pierce at Grays Harbor (DH), 1 p.m.

April 14

Tacoma at Green River (DH), Noon

Grays Harbor at Pierce (DH), 1 p.m.

Centralia at Lower Columbia (DH), 1 p.m.

April 19

Grays Harbor at Green River (DH), Noon

Centralia at Pierce (DH), Noon

Lower Columbia at Tacoma (DH), 1 p.m.

College Softball

Standings through April 10

NWAC SOUTHERN REGION

;Lg.;Ovl

Mount Hood;12-0;17-4

Centralia;8-3;13-6

Lower Columbia;8-4;15-6

Clackamas;7-5;15-12

SW Oregon;5-6;9-15

Chemeketa;3-7;8-16

Clark;3-8;5-11

Grays Harbor;0-13;0-19

April 13

SW Oregon at Mount Hood (DH), Noon

Clackamas at Grays Harbor (DH), Noon

Clark at Chemeketa (DH), Noon

Centralia at Lower Columbia (DH), 4 p.m.

April 14

Mount Hood at Chemeketa (DH), Noon

April 16

Lower Columbia at Corban (DH), 3 p.m.

April 19

Treasure Valley vs. SW Oregon at Clackamas, 9:30 a.m.

North Idaho at Clackamas, 9:30 a.m.

Treasure Valley at Clackamas, 11 a.m.

North Idaho vs. SW Oregon at Clackamas, 2:30 p.m.

Olympic vs. Lower Columbia at Yakima, 5 p.m.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Load comments