You are the owner of this article.
Monday roundup: Jills clinch playoff spot with Civil War win

Monday roundup: Jills clinch playoff spot with Civil War win

{{featured_button_text}}
Roundup Logo

It had been at least 10 years since the R.A. Long girls basketball team qualified for the district tournament.

With a 47-30 win at LCC — because the heating system at Mark Morris broke — the Lumberjills are back in the postseason after a long wait.

“We played pretty intelligent on defense,” RAL coach Jan Karnoski said. It was our goal to hold them to under 10 points per quarter.”

Karnoski also praised the improvement of Mark Morris.

“They played extremely well,” he said. “Sean Atkins has done a really good job.”

R.A. Long (10-9, 6-5) has a week off and closes out its regular season at Washougal next Monday. Mark Morris (6-12, 1-9) visits Ridgefield on Thursday at closes out next Monday at home against Hockinson. All three games are at 7 p.m.

R.A. Long 47, Mark Morris 30

R.A. Long 11 13 7 16 — 47

Mark Morris 8 8 6 8 — 30

R.A. LONG — Miranda Lomax 17, Jadyn Terry 8, Bobbi Clark 8, Makayla Jenkins 4, Myah Bodily 2, Maddie McCoy 2, Kailey Sirnio 2, Jayla Clark, Emily Anderson, Grace Hunt, Maria Sheldon.

MARK MORRIS — Katie Troy 14, Brooklyn Schlecht 7, Emma Fisher 5, Lily Koski-Haase 4, Erica Snyder, Jacie Rismoen.

2B Central LeagueRainier, Wash. 63, Kalama 30: Grace Stemkoski scored 14 points, but Kaeley Schultz was too much and the Mountaineers left Kalama with a blowout win.

Shultz led all scorers with 27 points for Rainier, and Faith Boesch and Isabella Holmes each added 10.

Kalama (3-15, 1-8) is playing out the string and visits Onalaska on Wednesday at 7 p.m. in its finale.

Rainier, Wash. 64, Kalama 30

Rainier 18 16 15 15 — 64

Kalama 2 9 13 6 — 30

RAINIER — Kaeley Schultz 27, Faith Boesch 10, Isabella Holmes 10, Selene Niemi 6, Tanna Spivey 2, Hazel Busic 2, Brie Klein.

KALAMA — Gracie Stemkoski 14, Sidney Johnson 8, Lily Given 4, Ruby Jackson 2, Chloe Larson 2, Lily Nichols, Sophie Given, Jessica Meyer, Kailey Shipley.

Toledo 43, Mossyrock 31: Stacie Spahr scored 15 points with 17 rebounds and the Indians got past its last big test at home on Monday night.

Andee Nelson had 12 points for Mossyrock and Payton Torrey had 10.

Kal Schaplow was held to just 8 points, but found other ways to contribute. Marina Smith had just 2 points, but added 5 rebounds and 6 assists.

Toledo (17-2, 8-1) visits Napavine on Wednesday at 7 p.m.

Toledo 43, Mossyrock 31

Mossyrock 7 12 5 7 — 31

Toledo 14 12 5 12 — 43

MOSSYROCK — Andee Nelson 12, Payton Torrey 10, Madison Vigre 6, Hailey Brooks 3, Faith Mulligan, Caelyn Marshall, Jolee Hadaller, Jenny Brockway, Jade Padrick, Teaguen Weise.

TOLEDO — Stacie Spahr 15, Kal Schaplow 8, Gracie Madill 7, Alejandra Cadarso 7, Haleigh Holmes 4, Marina Smith 2, Emma Cline-Maier, Grace Tauscher, Greenlee Clark, Vanesa Rodriguez.

Toutle Lake 29, Winlock 19: Molly Donald and Jasmine Smith each scored 7 points and the Ducks held off the Cardinals at home on Monday night.

Azhia Camps led Winlock with 5 points.

Toutle Lake (7-12, 4-6) competed its regular season on Monday. Winlock (7-12, 2-7) visits Rainier, Wash. in its finale on Wednesday at 7 p.m.

Toutle Lake 29, Winlock 19

Winlock 0 5 6 8 — 19

Toutle Lake 11 12 5 1 — 29

WINLOCK — Azhia Camps 5, Kindyl Kelly 4, Angela Gil-Munoz 3, Elizabeth Wolfe 2, Addison Hall 2, Kiya Peppers 2, Alexa Barragan 1.

TOUTLE LAKE — Molly Donald 7, Jasmine Smith 7, Jordyn Grabenhorst 6, Kaydence King 4, Keeley Studebaker-Smith 3, Karlie Smith 2.

Wahkiakum 37, Adna 27: No further information was available.

Wahkiakum (13-4, 6-2) wraps up the regular season at Morton-White Pass on Wednesday at 7 p.m.

2B Pacific League

Ilwaco 53, Willapa Valley 31: The Fishermen avoided a letdown on the road on Monday, racing past the Vikings.

Erika Glenn led all scorers with 25 points.

“The first started started a little slow,” coach Ned Bittner said. “It seemed like it took us four minutes to get going. The girls responded, played hard and played physical.”

Ilwaco (18-1, 17-0) hosts Ocosta in its regular season finale on Wednesday at 7 p.m.

Ilwaco 53, Willapa Valley 31

Ilwaco 12 15 15 9 — 53

Willapa Valley 7 0 11 14 — 31

ILWACO — Erika Glenn 25, Katylenn Wheldon 8, Sunny Kemmer 6, Estella Sheldon 5, Kylie Gray 5, Olivia McKinstry 4, Tiana Ramsey, Jaymi Kemmer, Maggie Jacobson.

WILLAPA VALLEY — Katie Adkins 8, Joergi Ritzman 8, Britney Patrick 7, Cami Swartz 4, Olivia Betrozoff 2, Lanissa Amacher 2.

3A Greater St. Helens League

Kelso 77, Fort Vancouver 27:

Kelso (12-7, 6-3) finishes up its slate on Wednesday at Mountain View at 7 p.m.

Kelso 77, Fort Vancouver 27

Fort Vancouver 4 9 7 7 — 27

Kelso 27 20 20 10 — 77

FORT VANCOUVER — Kailey Gonzalez 13, Avery Rowe 6, Corah Williams 5, Gloria Winner 2, Saj Reynolds 1, Marcelina Smith-Contreras, Mary Brown, Letty Areco, Brynna Wygal, Max Hunter, Paulina Jimenez, Trinity Rice.

KELSO — Natalie Fraley 24, Cooper Joy 17, Alexis Kleven 15, Evermore Kaiser 7, Josie Ahrens 4, Madison Harkins 4, Storie 4, KK Perez 2, Mati Ohlson, Lexi Grumbois.

BOYS BASKETBALL

3A Greater St. Helens League

Kelso 65, Fort Vancouver 57: The Hilanders nearly let a big early deficit slip away, but finished with a strong fourth quarter to pull off a road in over the Trappers on Monday night.

Josh Webb led the Hilanders with 15 points, Wyatt Brown had 11 and Tanner Davis added 8.

Khalil Singleton had 31 points for Fort to lead all scorers. He went 12-of-13 from the free throw line.

Kelso led 18-5 after the first quarter while forcing 10 turnovers, but Fort cut that deficit to just one at 39-38 after three periods.

But Kelso threw up 26 fourth-quarter points to clinch a spot in the bi-district tournament for the sixth consecutive year.

“I really liked our balanced scoring,” Kelso coach Joe Kinch said.

Kelso (11-8, 5-4) hosts Mountain View on Wednesday at 7 p.m.

Kelso 65, Fort Vancouver 57

Kelso 18 11 10 26 — 65

Fort Vancouver 5 18 15 19 — 57

KELSO — Josh Webb 15, Wyatt Brown 11, Tanner Davis 10, Rees Hall 8, Ethan Mitchell 7, Gage Tippery 6, Drew Tack 4, Dillon Davis 4.

FORT VANCOUVER — Khalil Singleton 31, Tre Cannon 10, Tryrique Cargile 8, Keyontae Cage 3, Justin Vernon 3, Sergio Hunt 2.

PREP BOYS WRESTLING

R.A. Long at the Beach Brawl (2-1-20)

Champion at 152 pound class, Anthony Powell (JR)

Third place

120 Skyler Robeson (SO)

160 Gage “Moose” Kotera (JR)

PREP BOYS SWIMMING

Team result:

1. Camas 658.5

2. Union 445.5

3. Columbia River 331

5. Mark Morris 260

6. Kelso 217

11. R.A. Long 79

Men 200 Yard Medley Relay

1, Union ‘A’ (Tony Kajino SR, Val Tikhomirov SR, Jack Gallo JR, Stewart

Johnson JR), 1:43.79. 2, Camas High School ‘A’ (Josef Kiesenhofer JR, Landen

Hashimura SR, Jaden Kim SR, Juhna Lee SR), 1:44.75. 3, Mountain View High

School ‘A’ (Timothy Huang SO, Justin Xue SO, Christian Madden SR, Fred

Grimshaw SR), 1:44.97.

Men 200 Yard Freestyle

1, David Peddie, Camas, 1:53.01. 2, Tyler Torve, Camas, 2:03.44. 3, Parker

Kingsley, H Bay, 2:04.73.

Men 200 Yard IM

1, Grant Eastham, Kelso, 2:10.97. 2, Simon Parish, Col River, 2:14.17. 3,

Jason Chang, Union, 2:18.72.

Men 50 Yard Freestyle

1, Fred Grimshaw, Mt View, 22.86. 2, Kodee Soetamin, Mark Morris, 22.92. 3,

Liam Noftsker, Col River, 22.99.

Men 100 Yard Butterfly

1, Ilia Zablotovskii, Evergreen, 54.25. 2, Daniel Ishchuk, Col River, 57.42.

3, Emanuel Crisan-Duma, Camas, 57.66.

Men 100 Yard Freestyle

1, Jaden Kim, Camas, 49.34. 2, Liam Noftsker, Col River, 49.39. 3, Kodee

Soetamin, Mark Morris, 50.13.

Men 500 Yard Freestyle

1, Jack Gallo, Union, 4:55.46. 2, Aaryak Shastri, Skyview, 5:32.09. 3, Hunter

Worel, RA Long, 5:40.09.

Men 200 Yard Freestyle Relay

1, Camas High School ‘A’ (Ben Taylor SR, Luke Bales SR, Jack Harris JR, Jaden

Kim SR), 1:30.86. 2, Mountain View High School ‘A’ (Fred Grimshaw SR,

Christian Madden SR, Timothy Huang SO, Justin Xue SO), 1:33.34. 3, Columbia River High School ‘A’ (Reagan Karcher 11, Simon Parish 12, Liam Noftsker 10,

Daniel Ishchuk 11), 1:33.86.

Men 100 Yard Backstroke

1, Ilia Zablotovskii, Evergreen, 53.83. 2, Tony Kajino, Union, 54.90. 3, Grant

Eastham, Kelso, 59.69.

Men 100 Yard Breaststroke

1, Alexander Wahlman, Union, 1:06.63. 2, Landen Hashimura, Camas, 1:07.96. 3, Ryan Pospichal, Mark Morris, 1:09.59.

Men 400 Yard Freestyle Relay

1, Camas High School ‘A’ (Ben Taylor SR, David Peddie JR, Jack Harris JR,

Jaden Kim SR), 3:24.41. 2, Mountain View High School ‘A’ (Fred Grimshaw SR, Timothy Huang SO, Christian Madden SR, Justin Xue SO), 3:26.23. 3, Union ‘A’ (Tony Kajino SR, Val Tikhomirov SR, Jack Gallo JR, Stewart Johnson JR),

3:28.87.

There were no new district qualifying times for MM and RAL Swimmers.

The boys hit the water next at Sub-District meet, for swimmers not already qualified for District champs, Wed, Feb 5, at DMMP.

The District champs meet for both schools will be a Prelim/Final format, Fri. and Sa.t, Feb. 14 and 15, also at DMMP.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

CLATSKANIE— The Clatskanie boys beat Taft for the third time this year and advanced to the Coastal Range League playoff quarterfinals with a 6…

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alert

Breaking News