Prep Volleyball

Greater St. Helens 3A

;Lg;Ovl

Prairie;3-0;7-1

Kelso;3-0;6-1

Mountain View;2-1;2-5

Hudson's Bay;1-2;1-5

Fort Vancouver;0-3;0-5

Evergreen;0-3;0-7

Oct. 5

All matches 7 p.m.

Fort Vancouver at Evergreen

Hudson's Bay at Mountain View

Kelso at Prairie

Oct. 9

All matches 7 p.m.

Evergreen at Prairie

Fort Vancouver at Hudson's Bay

Mountain View at Kelso

Oct. 11

All matches 7 p.m.

Mountain View at Evergreen

Prairie at Fort Vancouver

Hudson's Bay at Kelso

Greater St. Helens 2A

;Lg;Ovl

Woodland;6-0;7-1

Ridgefield;5-1;5-2

Hockinson;3-3;5-4

Washougal;2-4;4-4

Mark Morris;2-4;3-5

Columbia River;2-4;2-6

R.A. Long;1-5;1-8

Oct. 5

All matches 7 p.m.

Washougal at Hockinson

Columbia River at Ridgefield

Woodland at Mark Morris

Oct. 7

R.A. Long Lumberjill Invitational, 8 a.m.

Woodland in St. Helens Tournament, TBA

Oct. 10

All matches 7 p.m.

Mark Morris at Hockinson

Ridgefield at R.A. Long

Woodland at Washougal

Evergreen 2A

;Lg;Ovl

Black Hills;3-0;6-1

Tumwater;3-0;5-2

W.F. West;2-1;4-3

Centralia;1-2;4-3

Rochester;0-3;3-6

Aberdeen;0-3;0-7

Oct. 5

All matches 7 p.m.

Tumwater at Rochester

Aberdeen at Centralia

W.F. West at Black Hills

Oct. 10

All matches 7 p.m.

Rochester at Aberdeen

Centralia at W.F. West

Black Hills at Tumwater

Trico 1A

;Lg;Ovl

Castle Rock;3-0;7-0

La Center;3-0;6-2

King's Way;1-2;4-3

White Salmon;1-2;3-4

Seton Catholic;1-2;1-6

Stevenson;0-3;1-4

Oct. 5

All matches 7 p.m.

Castle Rock at Stevenson

King's Way at White Salmon

Seton Catholic at La Center

Oct. 7

Castle Rock in R.A. Long Lumberjill Invite, 8 a.m.

Stevenson in Corbett, Ore. Tournament, 8:30 a.m.

Oct. 10

All matches 7 p.m.

La Center at Castle Rock

King's Way at Seton Catholic

White Salmon at Stevenson

Evergreen 1A

;Lg;Ovl

Elma;2-0;7-1

Hoquiam;1-1;4-5

Forks;1-1;6-2

Montesano;2-1;5-4

Tenino;0-3;0-10

Oct. 5

All matches 7 p.m.

Hoquiam at Elma

Forks at Montesano

Oct. 10

All matches 7 p.m.

Elma at Forks

Tenino at Hoquiam

Central 2B

;Lg;Ovl

Napavine;4-0;8-0

Mossyrock;3-0;5-1

Kalama;2-0;5-2

Wahkiakum;3-1;6-2

Toutle Lake;2-1;3-4

Morton/White Pass;2-2;3-4

Onalaska;1-2;1-5

Rainier, Wash.;1-3;4-5

Adna;1-3;2-6

Toledo;0-3;0-6

Pe Ell;0-4;0-6

Oct. 5

All matches 7 p.m.

Toutle Lake at Toledo

Mossyrock at Onalaska

Napavine at Morton/White Pass

Pe Ell at Adna

Kalama at Rainier, Wash.

Oct. 10

All matches 7 p.m.

Mossyrock at Toutle Lake

Onalaska at Toledo

Wahkiakum at Rainier, Wash.

Adna at Morton/White Pass

Napavine at Kalama

Pacific 2B

;Lg;Ovl

Life Christian;2-0;7-1

Ocosta;2-0;7-1

Raymond;1-0;6-1

NW Christian;1-0;4-1

Ilwaco;1-1;3-4

North Beach;1-1;1-6

Willapa Valley;0-2;4-4

South Bend;0-2;2-6

Chief Leschi;0-2;0-6

Oct. 5

All matches 7 p.m.

NW Christian at Ocosta

Ilwaco at Chief Leschi

North Beach at Willapa Valley

Oct. 10

All matches 7 p.m. unless specified

Life Christian at Charles Wright, 5:45 p.m.

Chief Leschi at NW Christian

Willapa Valley at Ilwaco

Raymond at North Beach

Ocosta at South Bend

Oct. 11

All matches 7 p.m.

North Beach at Life Christian

South Bend at Chief Leschi

Columbia Valley 1B

;Lg;Ovl

Three Rivers Chr.;3-0;7-1

Naselle;3-0;7-3

Firm Foundation;1-2;4-2

State Deaf;0-2;0-3

Columbia Adv.;0-3;0-3

Oct. 5

Columbia Adventist at State Deaf, 6 p.m.

Oct. 7

Three Rivers in R.A. Long Lumberjill Classic, 8 a.m.

Oct. 10

State Deaf at Firm Foundation, 6 p.m.

Three Rivers at Naselle, 7 p.m.

Lewis and Clark 3A

;Lg;Ovl

Rainier;7-0;10-1

Portland Chr.;7-1;12-4

Catlin Gabel;6-3;6-6

Warrenton;5-3;8-7

Oregon Epis.;4-3;10-8

Portland Adv.;4-3;5-3

Riverdale;2-6;5-10

Clatskanie;0-7;2-12

De La Salle;0-9;0-15

Oct. 5

Portland Adventist at Walla Walla Tournament, 9 a.m.

Catlin Gabel at Rainier, 6 p.m.

Clatskanie at De La Salle, 6:30 p.m.

Oregon Episcopal at Warrenton, 6:30 p.m.

Oct. 6

Portland Adventist at Walla Walla Tournament, 9 a.m.

Riverdale at Oregon Episcopal, 6:30 p.m.

Oct. 7

Rainier at St. Helens Tournament, 8:30 a.m.

Portland Adventist at Walla Walla Tournament, 9 a.m.

Oct. 9

Portland Adventist at Riverdale, 6 p.m.

Clatskanie at Oregon Episcopal, 6:30 p.m.

Rainier at De La Salle, 6:30 p.m.

Warrenton at Portland Christian, 6:30 p.m.

Prep Soccer

Greater St. Helens 3A

;Lg;Ovl

Prairie;4-0-0;5-4-1

Kelso;3-0-1;7-2-1

Mountain View;3-1-1;6-2-2

Hudson's Bay;1-3-0;2-5-1

Evergreen;1-3-0;3-4-2

Fort Vancouver;0-5-0;0-7-1

Oct. 5

R.A. Long at Fort Vancouver, 4 p.m.

Evergreen at Hudson's Bay, 6 p.m.

Prairie at Kelso, 7 p.m.

Union at Mountain View, 7:30 p.m.

Oct. 9

Hudson's Bay at Mountain View, 5:30 p.m.

Oct. 10

Fort Vancouver at Kelso, 7 p.m.

Oct. 11

Prairie at Mountain View, 5:30 p.m.

Evergreen at Fort Vancouver, 8 p.m.

Greater St. Helens 2A

;Lg;Ovl

Columbia River;5-1-0;7-2-0

Hockinson;5-1-0;6-1-2

R.A. Long;3-3-0;6-3-0

Washougal;3-3-0;4-3-1

Ridgefield;3-3-0;3-7-0

Mark Morris;2-4-0;3-5-0

Woodland;0-6-0;3-7-0

Oct. 5

R.A. Long at Fort Vancouver, 4 p.m.

Woodland at Mark Morris, 4:30 p.m.

Washougal at Hockinson, 7 p.m.

Ridgefield at Columbia River, 8 p.m.

Oct. 10

Ridgefield at R.A. Long, 6 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7 p.m.

Woodland at Washougal, 7 p.m.

Battle Ground at Columbia River, 8 p.m.

Trico 1A

;Lg;Ovl

King's Way;2-0-0;4-1-0

La Center;2-0-0;2-5-0

Seton Cath.;1-1-0;2-4-1

White Salmon;0-0-0;1-1-0

Stevenson;1-2-0;2-2-3

Castle Rock;0-3-0;0-9-0

Oct. 5

Stevenson at Seton Catholic, 4 p.m.

Castle Rock at White Salmon, 6 p.m.

La Center at King's Way, 6 p.m.

Oct. 7

Lakeside at King's Way, 2 p.m.

Oct. 10

La Center at Castle Rock, 6 p.m.

Seton Catholic at King's Way, 6 p.m.

White Salmon at Stevenson, 6 p.m.

Central 2B

;Lg;Ovl

Adna;7-0-0;7-1-0

Kalama;6-1-0;7-2-0

Life Christian;5-2-0;5-2-0

Ocosta;3-4-0;5-4-0

Toledo;2-5-0;4-5-0

Winlock;2-5-0;3-5-0

Napavine;2-5-0;2-7-0

Onalaska;1-6-0;2-6-0

Oct. 9

Kalama at Toledo, 6 p.m.

Napavine at Adna, 6 p.m.

Life Christian at Ocosta, 6 p.m.

Winlock at Onalaska, 6 p.m.

Oct. 11

Napavine at Kalama, 6 p.m.

Life Christian at Toledo, 6 p.m.

Adna at Winlock, 6 p.m.

Ocosta at Onalaska, 6 p.m.

Oregon District 1

;Lg;Ovl

Oregon Epis.;3-0-0;7-0-0

Catlin Gabel;2-0-0;7-1-0

Westside Chr.;2-1-0;8-1-0

Portland Adv.;2-1-0;3-2-0

Riverdale;1-1-0;4-2-0

Portland Chr.;1-2-0;4-3-1

Clatskanie;1-2-0;4-3-0

Rainier;0-2-0;0-5-0

De La Salle;0-3-0;0-6-0

Oct. 5

Clatskanie at Rainier, 4 p.m.

Portland Adventist at De La Salle, 4 p.m.

Riverdale at Portland Christian, 4:30 p.m.

Oct. 6

Catlin Gabel at Oregon Episcopal, 4:15 p.m.

Oct. 9

Portland Christian at Rainier, 4:15 p.m.

Clatskanie at Riverdale, 4:30 p.m.

De La Salle at Westside Christian, 4 p.m.

Portland Adventist at Catlin Gabel, 6 p.m.

Oct. 11

Portland Adventist at Rainier, 4:15 p.m.

Riverdale at Westside Christian, 4:15 p.m.

De La Salle at Horizon Christian, 4:30 p.m.

Clatskanie at Catlin Gabel, 6 p.m.

Portland Christian at Oregon Episcopal, 6:15 p.m.

Angry
0
Sad
0
Funny
0
Wow
0
Love
0

Rick is a 29-year veteran of The Daily News, and the lead Lower Columbia College athletics reporter. In addition, he tracks former area prep athletes and assists several other beats. He is a Mark Morris grad with a business management degree from LCC.

Load comments