Prep Volleyball

Greater St. Helens 3A

;Lg;Ovl

Prairie;5-0;9-1

Kelso;4-1;7-2

Mountain View;3-2;3-6

Hudson's Bay;2-3;2-6

Fort Vancouver;1-4;1-6

Evergreen;0-5;0-9

Oct. 14

Evergreen, Fort Vancouver, Hudson's Bay in Mountain View Invitational;TBA

Oct. 17

All matches 7 p.m.

Kelso at Evergreen

Fort Vancouver at Mountain View

Hudson's Bay at Prairie

Greater St. Helens 2A

;Lg;Ovl

Woodland;8-0;9-1

Ridgefield;7-1;7-2

Hockinson;4-4;6-5

Washougal;3-5;5-5

Columbia River;2-5;2-7

Mark Morris;2-6;3-7

R.A. Long;1-6;1-9

Oct. 12

All matches 7 p.m.

Hockinson at Columbia River

Washougal at Ridgefield

R.A. Long at Woodland

Oct. 14

All matches 7 p.m.

Mark Morris in Mountain View Invitational, TBA

Oct. 17

All matches 7 p.m.

Ridgefield at Woodland

Columbia River at Mark Morris

R.A. Long at Washougal

Oct. 18

Woodland at Columbia River, 7 p.m.

Evergreen 2A

;Lg;Ovl

Tumwater;5-0;7-2

Black Hills;4-1;7-2

W.F. West;3-2;5-4

Centralia;2-3;5-4

Aberdeen;1-4;2-8

Rochester;0-5;3-8

Oct. 12

All matches 7 p.m.

Centralia at Rochester

Tumwater at W.F. West

Aberdeen at Black Hills

Oct. 14

Black Hills, Tumwater in Capitol Tournamnet at Olympia, 8 a.m.

Oct. 17

All matches 7 p.m.

Rochester at Black Hills

Tumwater at Centralia

W.F. West at Aberdeen

Trico 1A

;Lg;Ovl

Castle Rock;4-0;8-0

La Center;4-1;7-3

White Salmon;3-2;5-4

King's Way;2-3;5-4

Seton Catholic;1-4;1-8

Stevenson;0-4;2-5

Oct. 12

All matches 7 p.m.

Castle Rock at King's Way

Stevenson at La Center

White Salmon at Seton Catholic

Oct. 14

King's Way, La Center in Mountain View Invitational, TBA

Oct. 17

All matches 7 p.m.

Seton Catholic at Castle Rock

King's Way at Stevenson

La Center at White Salmon

Evergreen 1A

;Lg;Ovl

Elma;4-0;9-1

Montesano;3-1;6-4

Hoquiam;1-2;4-6

Forks;1-3;6-4

Tenino;0-3;0-11

Oct. 12

All matches 7 p.m.

Elma at Montesano

Tenino at Forks

Oct. 17

All matches 7 p.m.

Montesano at Tenino

Forks at Hoquiam

Central 2B

;Lg;Ovl

Napavine;6-0;10-0

Mossyrock;5-0;7-1

Wahkiakum;4-1;7-2

Kalama;3-1;6-3

Toutle Lake;3-2;4-5

Morton/White Pass;3-3;4-5

Onalaska;2-3;2-6

Adna;2-4;3-7

Rainier, Wash.;1-5;4-7

Pe Ell;0-5;0-7

Toledo;0-5;0-8

Oct. 12

All matches 7 p.m.

Morton/White Pass at Toutle Lake

Onalaska at Napavine

Adna at Wahkiakum

Kalama at Pe Ell

Toledo at Rainier, Wash.

Oct. 17

All matches 7 p.m.

Rainier, Wash. at Toutle Lake

Onalaska at Adna

Wahkiakum at Mossyrock

Morton/White Pass at Kalama

Pe Ell at Toledo

Napavine at Winlock

Pacific 2B

;Lg;Ovl

Ocosta;4-0;9-1

Life Christian;3-0;8-2

Raymond;2-1;7-2

NW Christian;2-1;6-2

Willapa Valley;2-2;6-4

Ilwaco;2-2;4-5

North Beach;1-3;1-8

South Bend;0-3;2-7

Chief Leschi;0-4;0-8

Oct. 12

All matches 7 p.m.

NW Christian at Willapa Valley

Ilwaco at Raymond

Oct. 17

All matches 7 p.m.

Life Christian at Ilwaco

Willapa Valley at South Bend

Raymond at NW Christian

Chief Leschi at Ocosta

Columbia Valley 1B

;Lg;Ovl

Naselle;4-0;8-3

Three Rivers Chr.;3-1;7-2

Firm Foundation;1-2;4-2

State Deaf;0-2;0-3

Columbia Adv.;0-3;0-3

Oct. 12

Naselle at State Deaf, 6 p.m.

Oct. 13

Pope John Paul II at Three Rivers, 6 p.m.

Oct. 17

Columbia Adventist at Naselle, 6 p.m.

State Deaf at Three Rivers, 6 p.m.

Lewis and Clark 3A

;Lg;Ovl

Rainier;9-0;12-2

Portland Chr.;10-1;15-4

Oregon Epis.;7-4;13-9

Catlin Gabel;6-4;6-7

Portland Adv.;5-4;8-5

Warrenton;5-5;8-9

Riverdale;2-8;5-12

Clatskanie;1-8;3-13

De La Salle;0-11;0-17

Oct. 12

Warrenton at Rainier, 6 p.m.

Clatskanie at Portland Adventist, 6 p.m.

Riverdale at Catlin Gabel, 6 p.m.

Oct. 14

Warrenton at Seaside Tournament, 9 a.m.

Oct. 16

Portland Christian at Clatskanie, 6 p.m.

Portland Adventist at Rainier, 6 p.m.

Oregon Episcopal at Catlin Gabel, 6:30 p.m.

Riverdale at De La Salle, 6:30 p.m.

Prep Soccer

Greater St. Helens 3A

;Lg;Ovl

Prairie;5-0-0;6-4-1

Kelso;4-1-1;8-3-1

Mountain View;4-1-1;7-3-2

Evergreen;2-3-0;4-4-2

Hudson's Bay;1-5-0;2-7-1

Fort Vancouver;0-6-0;0-9-1

Oct. 12

Hudson's Bay at Mark Morris, 4:30 p.m.

Oct. 16

Kelso at Hudson's Bay, 8 p.m.

Oct. 17

Mountain View at Evergreen, 5:30 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 8 p.m.

Greater St. Helens 2A

;Lg;Ovl

Columbia River;6-1-0;8-2-1

Hockinson;6-2-0;7-2-2

Washougal;5-3-0;6-3-1

R.A. Long;4-3-0;8-3-0

Mark Morris;3-5-0;5-6-0

Ridgefield;3-5-0;3-9-0

Woodland;0-8-0;3-9-0

Oct. 12

Hudson's Bay at Mark Morris, 4:30 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

Washougal at Ridgefield, 7 p.m.

Hockinson at Columbia River, 8 p.m.

Oct. 17

Columbia River at Mark Morris, 4:30 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield at Woodland, 7 p.m.

Skyview at Hockinson, 7 p.m.

Evergreen 2A

;Lg;Ovl

Black Hills;6-0-0;9-2-0

Tumwater;5-1-0;8-3-0

W.F. West;3-3-0;4-7-0

Aberdeen;2-4-0;3-6-2

Centralia;2-4-0;6-5-1

Rochester;0-6-0;0-11-1

Oct. 12

All matches 7 p.m.

Rochester at Centralia

W.F. West at Tumwater

Black Hills at Aberdeen

Oct. 17

All matches 7 p.m.

Black Hills at Rochester

Centralia at Tumwater

Aberdeen at W.F. West

Trico 1A

;Lg;Ovl

King's Way;4-0-0;6-2-0

La Center;3-1-0;3-6-0

Stevenson;2-2-0;3-2-3

White Salmon;0-0-0;1-1-0

Seton Cath.;1-3-0;2-6-1

Castle Rock;0-4-0;0-10-0

Oct. 12

Castle Rock at Seton Catholic, 4 p.m.

Stevenson at King's Way, 6 p.m.

La Center at White Salmon, 6 p.m.

Oct. 17

All matches 6 p.m.

King's Way at Castle Rock

La Center at Stevenson

Seton Catholic at White Salmon

Evergreen 1A

;Lg;Ovl

Montesano;4-0-0;9-1-1

Elma;2-1-0;6-3-2

Tenino;2-2-0;7-2-0

Hoquiam;1-3-0;2-8-1

Forks;0-3-0;0-4-0

Oct. 12

Tenino at Forks;6 p.m.

Elma at Montesano;7 p.m.

Oct. 14

Hoquiam at La Center;Noon

Oct. 17

Forks at Hoquiam;7 p.m.

Montesano at Tenino;7 p.m.

Central 2B

;Lg;Ovl

Adna;9-0-0;9-1-0

Life Christian;7-2-0;7-2-0

Kalama;7-2-0;8-3-0

Ocosta;4-5-0;6-5-0

Napavine;3-6-0;3-8-0

Toledo;2-7-0;4-7-0

Winlock;2-7-0;3-7-0

Onalaska;2-7-0;3-7-0

Oct. 16

All matches 6 p.m.

Life Christian at Kalama

Napavine at Winlock

Onalaska at Toledo

Adna at Ocosta

Oct. 18

All matches 6 p.m.

Kalama at Winlock

Life Christian at Onalaska

Napavine at Ocosta

Toledo at Adna

Oregon District 1

;Lg;Ovl

Oregon Epis.;4-0-0;8-0-0

Westside Chr.;3-1-0;9-1-0

Catlin Gabel;3-1-0;8-2-0

Portland Adv.;3-2-0;4-3-0

Riverdale;2-1-1;5-2-1

Portland Chr.;2-2-1;5-3-2

Rainier;1-3-0;1-6-0

Clatskanie;1-4-0;4-5-0

De La Salle;0-5-0;0-8-0

Oct. 14

Oregon Episcopal at St. Mary’s-Medford, 10 a.m.

Oct. 16

Riverdale at Portland Adventist, 4:15 p.m.

Westside Christian at Portland Christian, 4:15 p.m.

Rainier at Oregon Episcopal, 6:15 p.m.

Catlin Gabel at De La Salle, 6:15 p.m.

Oct. 18

Westside Christian at Portland Adventist, 4:15 p.m.

Angry
0
Sad
0
Funny
0
Wow
0
Love
0

Rick is a 29-year veteran of The Daily News, and the lead Lower Columbia College athletics reporter. In addition, he tracks former area prep athletes and assists several other beats. He is a Mark Morris grad with a business management degree from LCC.

Load comments