Boys Basketball

Standings through Jan. 10

Greater St. Helens 3A

;Lg;Ovl

Kelso;3-0;9-3

Prairie;3-0;9-4

Fort Vancouver;1-2;7-6

Evergreen;1-2;5-7

Hudson's Bay;0-2;7-4

Mountain View;0-2;3-8

Jan. 12

Prairie at Mountain View, 5:30 p.m.

Evergreen at Hudson's Bay, 7 p.m.

Kelso at Fort Vancouver, 7 p.m.

Jan. 15

Kelso vs. Nathan Hale at LCC, 3 p.m.

Jan. 16

Mountain View at Evergreen, 5:30 p.m.

Prairie at Kelso, 5:30 p.m.

Fort Vancouver at Hudson's Bay, 7 p.m.

Greater St. Helens 2A

;Lg;Ovl

Columbia River;5-0;11-2

Mark Morris;3-1;7-5

Washougal;2-2;6-7

Hockinson;2-2;4-8

Woodland;2-3;7-6

Ridgefield;1-3;6-6

R.A. Long;0-4;5-8

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 15

Mountlake Terrace vs. Ridgefield at LCC, 1 p.m.

W.F. West vs. Mark Morris at LCC

Jan. 17

Mark Morris at Ridgefield

Woodland at Washougal

R.A. Long at Hockinson, 7:30 p.m.

Trico 1A

;Lg;Ovl

La Center;3-0;6-7

White Salmon;2-1;8-3

King's Way;2-1;6-7

Stevenson;1-2;6-7

Seton Catholic;1-2;3-8

Castle Rock;0-3;5-8

All games 7 p.m.

Jan. 12

Seton Catholic at Castle Rock

King's Way at Stevenson

La Center at White Salmon

Jan. 16

Castle Rock at King's Way

Seton Catholic at La Center

Stevenson at White Salmon

Jan. 18

Seton Catholic at King's Way

La Center at Stevenson

Castle Rock at White Salmon

Central 2B

;Lg;Ovl

Adna;7-1;11-1

Toledo;7-1;10-2

Morton/White Pass;7-1;10-2

Toutle Lake;6-2;10-2

Napavine;6-2;9-2

Winlock;5-3;8-3

Kalama;3-5;5-7

Wahkiakum;3-5;3-6

Rainier, Wash.;2-6;5-7

Onalaska;1-6;3-8

Mossyrock;1-7;1-10

Pe Ell;0-8;1-10

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 12

Napavine at Winlock

Adna at Toutle Lake

Pe Ell at Kalama

Morton-White Pass at Toledo

Onalaska at Mossyrock

Rainier, Wash. at Wahkiakum

Jan. 15

Clover Park vs. Napavine at LCC, 4 p.m.

Jan. 17

Napavine at Wahkiakum

Adna at Winlock

Pe Ell at Toutle Lake

Morton-White Pass at Kalama

Onalaska at Toledo

Rainier, Wash. at Mossyrock

Pacific 2B

;Lg;Ovl

Life Chr.;9-0;12-1

Willapa Val.;7-2;10-2

Chief Leschi;7-3;10-4

Ilwaco;7-3;8-6

No. Beach;4-6;5-9

Raymond;3-6;5-8

Ocosta;3-7;6-8

NW Chr.;2-7;5-8

So. Bend;1-9;2-11

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 12

Chief Leschi at Ilwaco

Ocosta at NW Christian

Life Christian at Raymond

No. Beach at Willapa Valley

Naselle at South Bend

Jan. 15

Raymond at NW Christian

Jan. 16

Life Christian at Ilwaco

Jan. 17

Raymond at North Beach

Jan. 18

Willapa Valley at Ilwaco

NW Christian at Chief Leschi

Ocosta at South Bend

Columbia Valley 1B

;Lg;Ovl

Naselle;2-0;7-5

Columbia Adv.;3-1;6-1

Three Rivers Chr.;1-1;4-7

Firm Foundation;0-2;5-4

State Deaf;0-2;0-4

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 12

Naselle at South Bend

Jan. 13

Three Rivers at Columbia Adv.

Jan. 16

Three Rivers at Naselle

State Deaf at Firm Foundation

Jan. 18

Naselle at State Deaf

Tenino at Three Rivers

Col. Adv. at Firm Foundation

Lewis and Clark 3A

;Lg;Ovl

De La Salle;7-0;13-1

Catlin Gabel;6-1;13-3

Oregon Episcopal;5-3;11-4

Portland Adventist;4-3;10-4

Clatskanie;4-3;9-5

Portland Christian;3-4;8-8

Rainier;2-5;3-12

Riverdale;1-6;6-9

Warrenton;0-7;1-14

All games 6 p.m. unless noted

Jan. 12

Clatskanie at Rainier, 7 p.m.

Riverdale at Catlin Gabel, 7:30 p.m.

Warrenton at De La Salle, 7:30 p.m.

Jan. 16

Rainier at Warrenton

Riverdale at Portland Chr.

Oregon Epis. at De La Salle

Catlin Gabel at Portland Adv.

Jan. 18

Portland Chr. at Rainier

Portland Adv. at Oregon Epis.

Girls Basketball

Standings through Jan. 10

Greater St. Helens 3A

;Lg;Ovl

Prairie;3-0;10-2

Hudson's Bay;1-2;7-5

Kelso;3-0;8-4

Evergreen;1-2;3-5

Mountain View;1-2;2-11

Fort Vancouver;0-3;0-11

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 12

Hudson's Bay at Evergreen

Prairie at Mountain View

Fort Vancouver at Kelso

Jan. 15

Kelso vs. Mark Morris at LCC, 5:30 p.m.

Jan. 16

Mountain View at Evergreen

Prairie at Kelso

Hudson's Bay at Fort Vancouver

Greater St. Helens 2A

;Lg;Ovl

Washougal;4-0;9-3

Woodland;4-1;9-3

Hockinson;3-1;7-4

Mark Morris;2-2;6-5

Col. River;2-3;7-6

R.A. Long;0-4;3-6

Ridgefield;0-4;2-8

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 12

Columbia River at Washougal

Hockinson at Mark Morris

R.A. Long at Ridgefield

Jan. 15

Mark Morris vs. Kelso at LCC, 5:30 p.m.

Jan. 16

Hockinson at R.A. Long

Ridgefield at Mark Morris

Washougal at Woodland

Jan. 18

Columbia River at Ridgefield

Hockinson at Woodland

R.A. Long at Washougal

Trico 1A

;Lg;Ovl

La Center;3-0;11-1

King's Way;2-1;9-2

Stevenson;2-1;8-4

White Salmon;1-2;4-6

Castle Rock;1-2;4-7

Seton Catholic;0-3;1-10

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 12

Hoquiam at King's Way

Jan. 13

Tenino at Seton Catholic

La Center at Kalama

Jan. 16

Castle Rock at King's Way, 5:30 p.m.

La Center at Seton Catholic

White Salmon at Stevenson

Jan. 18

Seton Cath. at King's Way, 5:30 p.m.

Central 2B

;Lg;Ovl

Napavine;8-0;8-0

Wahkiakum;7-0;9-2

Mossyrock;6-2;9-2

Toledo;6-2;8-4

Morton/WP;4-3;6-5

Adna;4-4;6-6

Onalaska;3-4;4-7

Kalama;3-5;3-8

Pe Ell;2-6;2-9

Toutle Lake;1-6;1-8

Winlock;1-6;2-9

Rainier, Wash.;0-7;0-10

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 13

La Center at Kalama

Jan. 16

Wahkiakum at Napavine

Winlock at Adna

Toutle Lake at Pe Ell

Kalama at Morton-White Pass

Toledo at Onalaska

Mossyrock at Rainier, Wash.

Jan. 18

Morton-White Pass at Toutle Lake, 6 p.m.

Napavine at Mossyrock

Adna at Wahkiakum

Pe Ell at Winlock

Onalaska at Kalama

Rainier, Wash. at Toledo

Pacific 2B

;Lg;Ovl

Ilwaco;9-0;12-1

Life Chr.;8-1;8-2

Ocosta;6-3;9-3

Willapa Vall.;6-3;8-4

So. Bend;6-4;9-4

Raymond;3-6;4-9

No. Beach;2-7;3-9

Chief Leschi;1-8;1-11

NW Chr.;0-9;1-10

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 12

Chief Leschi at Ilwaco, 5:45 p.m.

Ocosta at NW Christian, 5:45 p.m.

Naselle at South Bend, 5:45 p.m.

Jan. 13

Raymond at Life Christian, 1 p.m.

Willapa Valley at North Beach

Jan. 16

NW Christian at Chief Leschi, 5:45 p.m.

South Bend at Ocosta

North Beach at Raymond

Ilwaco at Willapa Valley

Columbia Valley 1B

;Lg;Ovl

Col. Adventist;3-0;5-1

Three Rivers Chr.;1-1;5-6

Naselle;0-1;5-6

State Deaf;0-2;2-3

Jan. 12

Naselle at South Bend, 7 p.m.

Jan. 15

Naselle vs. Clallam Bay at LCC, 11:30 a.m.

Jan. 16

Battle Ground ā€˜Cā€™ at State Deaf, 5 p.m.

Three Rivers Chr. at Naselle, 5:30 p.m.

Jan. 18

Tenino at Three Rivers Chr., 5:30 p.m.

Naselle at State Deaf, 5:30 p.m.

Lewis and Clark 3A

;Lg;Ovl

Clatskanie;7-0;13-1

Rainier;7-0;11-4

Warrenton;5-2;12-3

De La Salle;4-3;6-8

Port. Adv.;3-4;6-5

Ore. Epis.;3-5;7-8

Port. Chr.;2-5;8-7

Catlin Gabel;1-6;6-7

Riverdale;0-7;4-10

All games 7:30 p.m. unless noted

Jan. 12

Clatskanie at Rainier, 6 p.m.

Warrenton at De La Salle, 6 p.m.

Riverdale at Catlin Gabel, 6 p.m.

Jan. 16

Rainier at Warrenton

Catlin Gabel at Port. Adv.

Oregon Epis. at De La Salle

Riverdale at Portland Chr.

Jan. 18

Portland Chr. at Rainier

Portland Adv. at Oregon Epis.

0
0
0
0
0

Load comments