Boys Basketball

Standings through Jan. 2

GSHL 3A

Lg;Ovl

Hudson's Bay;0-0;7-2

Kelso;0-0;6-3

Fort Vanc.;0-0;6-4

Prairie;0-0;6-4

Evergreen;0-0;4-5

Mtn. View;0-0;3-6

Jan. 3

Prairie at Evergreen

Kelso at Hudson's Bay

Mountain View at Fort Vancouver

Jan. 5

Kelso at Mountain View, 5:30 p.m.

Fort Vancouver at Evergreen, 7 p.m.

Hudson's Bay at Prairie, 7 p.m.

Jan. 9

Kelso at Evergreen, 5:30 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 7 p.m.

Hudson's Bay at Mountain View, 7 p.m.

GSHL 2A

Lg;Ovl

Hockinson;2-0;4-6

Mark Morris;1-0;5-4

Washougal;2-1;6-6

Woodland;1-2;6-5

Ridgefield;0-2;5-5

R.A. Long;0-3;5-7

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 4

Woodland at Columbia River

Hockinson at Ridgefield

Mark Morris at R.A. Long

Jan. 6

Mark Morris at Columbia River

Jan. 8

Washougal at Mark Morris

Ridgefield at Woodland

Columbia River at Hockinson, 7:30 p.m.

Jan. 11

Washougal at Columbia River

Ridgefield at R.A. Long

Mark Morris at Hockinson, 7:30 p.m.

Trico 1A

Lg;Ovl

White Salmon;0-0;6-2

Castle Rock;0-0;5-5

Stevenson;0-0;5-5

King's Way;0-0;4-6

La Center;0-0;3-7

Seton Cath.;0-0;2-6

All games 7 p.m.

Jan. 5

La Center at King's Way

Castle Rock at Stevenson

Seton Catholic at White Salmon

Jan. 9

White Salmon at King's Way

Stevenson at Seton Catholic

Castle Rock at La Center

Central 2B

Lg;Ovl

Toledo;6-0;9-1

Toutle Lake;5-1;9-1

Adna;5-1;8-1

Morton/WP;5-1;8-2

Napavine;4-2;7-2

Winlock;3-3;6-3

Kalama;3-3;5-5

Rainier, Wash.;2-4;5-5

Wahkiakum;2-4;2-5

Onalaska;1-5;3-6

Pe Ell;0-6;1-8

Mossyrock;0-6;0-9

All games 7 p.m.

Jan. 4

Kalama at Napavine

Toledo at Adna

Mossyrock at Pe Ell

Wahkiakum at Morton-White Pass

Winlock at Onalaska

Toutle Lake at Rainier, Wash.

Jan. 6

Winlock at Naselle

Onalaska at Montesano

Jan. 10

Toutle Lake at Napavine

Kalama at Adna

Toledo at Pe Ell

Mossyrock at Morton-White Pass

Wahkiakum at Onalaska

Winlock at Rainier, Wash.

Pacific 2B

Lg;Ovl

Life Chr.;6-0;9-1

Willapa Val.;6-1;9-1

Chief Leschi;6-1;9-2

Ilwaco;4-3;5-6

Ocosta;3-4;6-5

Raymond;3-4;5-6

NW Chr.;2-5;5-7

No. Beach;1-6;1-8

So. Bend;0-7;1-9

All games 7 p.m.

Jan. 4

Raymond at Chief Leschi

North Beach at South Bend

Jan. 6

Life Christian at Chief Leschi

North Beach at Ocosta

Ilwaco at South Bend

Raymond at Willapa Valley

Jan. 9

Ocosta at Ilwaco

Willapa Valley at Life Christian

Chief Leschi at North Beach

Northwest Christian at South Bend

Jan. 10

North Beach at Hoquiam

Columbia Valley 1B

Lg;Ovl

Columbia Adv.;2-0;5-0

Naselle;0-0;5-4

Three Rivers Chr.;0-0;3-5

Firm Foundation;0-1;4-3

State Deaf;0-1;0-3

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 4

Columbia Adventist at Naselle

State Deaf at Three Rivers

Firm Foundation at Oakville

Jan. 5

Three Rivers at Tacoma Baptist, 7:30 p.m.

Jan. 6

Winlock at Naselle, 6 p.m.

Jan. 9

Naselle at Firm Foundation

Columbia Adventist at Three Rivers

Jan. 10

State Deaf at Oregon State Deaf

Jan. 11

Firm Foundation at Three Rivers

Columbia Adventist at State Deaf

Lewis and Clark 3A

Lg;Ovl

De La Salle;4-0;10-1

Catlin Gabel;4-1;11-3

Portland Adv.;3-2;9-3

Oregon Epis.;3-2;9-3

Clatskanie;2-2;7-4

Portland Chr.;2-2;7-6

Rainier;2-3;3-10

Riverdale;0-4;5-7

Warrenton;0-4;1-11

All games 7:30 p.m. unless noted

Jan. 4

Riverdale at Clatskanie

De La Salle at Portland Christian

Jan. 5

Catlin Gabel at Rainier

Oregon Episcopal at Warrenton

Jan. 6

Rainier at Oregon Episcopal, 4:30 p.m.

Portland Christian at Clatskanie, 5:30 p.m.

Warrenton at Riverdale, 5:30 p.m.

Portland Adventist at De La Salle

Jan. 9

De La Salle at Clatskanie

Portland Christian at Warrenton

Catlin Gabel at Oregon Episcopal

Jan. 10

Riverdale at Portland Adventist

Jan. 11

Portland Adventist at Portland Christian

Girls Basketball

Standings through Jan. 2

GSHL 3A

Lg;Ovl

Prairie;0-0;6-2

Hudson's Bay;0-0;6-3

Kelso;0-0;5-4

Evergreen;0-0;2-3

Mtn. View;0-0;1-9

Fort Vanc.;0-0;0-7

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 5

Evergreen at Fort Vancouver

Prairie at Hudson's Bay

Kelso at Mountain View

Jan. 6

W.F. West at Prairie

Jan. 9

Kelso at Evergreen

Fort Vancouver at Prairie

Mountain View at Hudson's Bay

Jan. 11

Woodland at Fort Vancouver

GSHL 2A

Lg;Ovl

Washougal;2-0;6-3

Hockinson;1-0;5-3

Woodland;1-1;6-3

Mark Morris;0-1;4-4

R.A. Long;0-2;2-4

Ridgefield;0-2;2-6

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 5

Columbia River at Woodland

R.A. Long at Mark Morris

Ridgefield at Hockinson, 7:30 p.m.

Jan. 6

Washougal at Skyview

Jan. 9

Hockinson at Columbia River

Mark Morris at Washougal

Woodland at Ridgefield

Heritage at R.A. Long

Jan. 11

Woodland at Fort Vancouver

Trico 1A

Lg;Ovl

La Center;0-0;8-1

King's Way;0-0;7-1

Stevenson;0-0;6-3

White Salmon;0-0;3-4

Castle Rock;0-0;3-5

Seton Catholic;0-0;1-7

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 5

Castle Rock at Stevenson, 5:30 p.m.

King's Way at La Center

White Salmon at Seton Catholic

Jan. 9

White Salmon at King's Way, 5:30 p.m.

La Center at Castle Rock

Seton Catholic at Stevenson

Jan. 11

Stevenson at King's Way

White Salmon at La Center

Castle Rock at Seton Catholic

Central 2B

Lg;Ovl

Napavine;5-0;5-0

Wahkiakum;5-0;6-1

Morton/WP;4-1;6-3

Toledo;4-1;6-3

Mossyrock;3-2;6-2

Adna;3-2;5-3

Pe Ell;2-3;2-5

Kalama;2-3;2-6

Onalaska;1-4;2-7

Toutle Lake;1-4;1-6

Winlock;0-5;1-8

Rainier, Wash.;0-5;0-8

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 5

Onalaska at Winlock, 6 p.m.

Rainier, Wash. at Toutle Lake, 6 p.m.

Napavine at Kalama

Adna at Toledo

Pe Ell at Mossyrock

Morton-White Pass at Wahkiakum

Jan. 9

Napavine at Toutle Lake, 6 p.m.

Rainier, Wash. at Winlock, 6 p.m.

Adna at Kalama

Pe Ell at Toledo

Morton-White Pass at Mossyrock

Onalaska at Wahkiakum

Jan. 11

Winlock at Napavine

Toutle Lake at Adna

Kalama at Pe Ell

Toledo at Morton-White Pass

Mossyrock at Onalaska

Wahkiakum at Rainier, Wash.

Pacific 2B

Lg;Ovl

Ilwaco;7-0;10-1

Life Chr.;4-1;4-2

Willapa Vall.;5-2;6-3

Ocosta;5-2;7-2

So. Bend;4-3;7-3

No. Beach;2-5;2-7

Raymond;2-5;3-8

Chief Leschi;1-5;1-7

NW Chr.;0-7;1-7

All games 7 p.m. unless noted

Jan. 5

South Bend at Ilwaco

Ocosta at North Beach

Willapa Valley at Raymond

Jan. 6

Forks at Ocosta, 3 p.m.

Northwest Christian at Charles Wright, 3 p.m.

Life Christian at Chief Leschi , 5:45 p.m.

Jan. 9

Northwest Christian at South Bend, 5:45 p.m.

Willapa Valley at Life Christian, 5:45 p.m.

Jan. 10

North Beach at Hoquiam, 5:30 p.m.

Chief Leschi at Life Christian, 5:45 p.m.

Jan. 11

Northwest Christian at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

North Beach at Chief Leschi, 5:45 p.m.

Ilwaco at Ocosta

Columbia Valley 1B

Lg;Ovl

Columbia Adv.;1-0;3-1

Naselle;0-0;5-5

Three Rivers Chr.;0-0;3-5

State Deaf;0-1;2-2

Jan. 4

State Deaf at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

Columbia Adventist at Naselle, 5:45 p.m.

Jan. 5

Three Rivers Christian at Tacoma Baptist, 6 p.m.

Jan. 9

Columbia Adventist at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

Jan. 10

State Deaf at Oregon State Deaf, 5 p.m.

Jan. 11

Northwest Christian at Three Rivers Christian, 5:30 p.m.

Columbia Adventist at State Deaf, 5:30 p.m.

Lewis and Clark 3A

Lg;Ovl

Rainier;5-0;8-4

Clatskanie;4-0;10-1

De La Salle;3-1;5-6

Warrenton;2-2;9-3

Portland Chr.;2-2;8-4

Oregon Epis.;2-3;6-6

Catlin Gabel;1-4;6-5

Portland Adv.;1-4;4-5

Riverdale;0-4;4-7

Jan. 4

Riverdale at Clatskanie, 6 p.m.

De La Salle at Portland Christian, 6 p.m.

Jan. 5

Catlin Gabel at Rainier, 6 p.m.

Oregon Episcopal at Warrenton, 6 p.m.

Jan. 6

Rainier at Oregon Episcopal, 3 p.m.

Portland Christian at Clatskanie, 4 p.m.

Warrenton at Riverdale, 4 p.m.

Portland Adventist at De La Salle, 6 p.m.

Jan. 8

Toutle Lake at Rainier, 6 p.m.

Jan. 9

De La Salle at Clatskanie, 6 p.m.

Portland Christian at Warrenton, 6 p.m.

Catlin Gabel at Oregon Episcopal, 7 p.m.

Jan. 10

Riverdale at Portland Adventist, 6 p.m.

Jan. 11

Portland Adventist at Portland Christian, 6 p.m.

0
0
0
0
0

Sports Reporter

Rick is a 29-year veteran of The Daily News, and the lead Lower Columbia College athletics reporter. In addition, he tracks former area prep athletes and assists several other beats. He is a Mark Morris grad with a business management degree from LCC.

Load comments